Kontakty z dzieckiem po rozwodzie
Kontakty z dzieckiem po rozwodzie to jeden z najważniejszych elementów orzeczenia rozwodowego między małżonkami. Warunki regulowane są przez Kodeks cywilny i opiekuńczy i stanowią zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywania relacji. Ustalanie warunków kontaktów z dzieckiem po rozwodzie to – zaraz obok alimentów – sprawa wywołująca najwięcej sporów. W przypadku braku osiągnięcia porozumienia pomiędzy rodzicami, niezbędne jest skierowanie sprawy do sądu, gdzie w trakcie postępowania nastąpi ustalenie zakresu oraz zasad kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Na czym polega ustalenie kontaktów z dzieckiem?
Prawo do kontaktów z dzieckiem nie jest zależne od wykonywanej władzy rodzicielskiej. Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej ma prawo do kontaktów z dzieckiem. Kiedy rodzice nie potrafią między sobą dojść do porozumienia w zakresie opieki nad swoim dzieckiem, potrzebne jest rozstrzygnięcie sądu. Sądem, do którego należy złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie jest sąd rejonowy, właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. Ustalenie kontaktów z dzieckiem przez sąd może obejmować:
- odwiedziny w miejscu zamieszkania dziecka
- zabieranie dziecka poza miejsce jego zamieszkania
- spędzanie z dzieckiem wakacji, ferii i świąt
Ustalenie kontaktów jest bardzo ważne, zarówno dla samego dziecka, jak i dla rodzica, który nie mieszka z dzieckiem na co dzień.
Warto pamiętać, że prawo do kontaktów z dzieckiem po rozwodzie przysługuje nie tylko rodzicowi, ale też innym członkom rodziny – rodzeństwu i dziadkom. Również oni mogą złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Do sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem warto się dobrze przygotować. Należy również skorzystać z pomocy prawnika, który będzie reprezentował interesy wnioskodawcy przed sądem.
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Zdarza się, że pomimo ustaleń, jeden z rodziców nie respektuje zasad, utrudniając utrzymanie kontaktów z dzieckiem drugiemu rodzicowi. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem może przybierać różne formy – od ograniczenia lub całkowitej odmowy wizyt, aż po szantaż emocjonalny oraz manipulację uczuciami dziecka.
Kancelaria Prawna dr Kingi Karsten prowadzi sprawy w zakresie egzekwowania kontaktów z dzieckiem.
Na poradę prawną można umówić się w Nowym Targu, Krakowie, Zakopanem, ewentualnie innych miejscowościach, a także on-line.